Erişilebilirlik

11 Şubat Amerikan Basınından Özetler


11 Şubat Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:59 0:00

Washington Post, Demokrat ve Cumhuriyetçi Parti arasında devam eden sınır güvenliği müzakerelerinin çıkmaza girmesi üzerine federal hükümetin Cuma günü bir kez daha kapanma riskiyle karşı karşıya olduğunu bildiriyor. Gazete, günlerdir olumlu yönde ilerleyen hassas müzakerelerin Demokrat Parti'nin Amerikan Göçmenlik ve Gümrük Dairesi tarafından göz altına alınan kaçak sayısına kısıtlama getirilmesi ısrarı üzerine sekteye uğradığını yazıyor. Habere göre müzakerelerin aksaması, Demokrat ve Cumhuriyetçi Kongre üyelerinden oluşan 17 kişilik komisyonun bu akşama kadar nihai anlaşmaya varma planının en azından şu anda askıya alması anlamına geliyor. Bu durum, İç Güvenlik, Dışişleri, Tarım ve Ticaret bakanlıklarının Cuma gecesinden itibaren yeniden kapanabileceği olasılığını arttırıyor. Kapanması olası dairelerden biri de Amerika'da gelir vergisi toplama ve vergi iadesi ödemeleri yapmaktan sorumlu olan Milli Gelir Dairesi. Bu da milyonlarca Amerikalı'nın vergi iadesi ödemelerinin zamanında yapılamaması anlamına gelebilir.

New York Times ise İslam devriminin 40'ıncı yılında İran'daki sosyal ve siyasi durumu ele alıyor. Gazete, medyanın sıkı kontrol altında tutulduğu, kadınla erkeğin kamusal alanda birbirinden tamamen tecrit edildiği, kadınlara örtünme zorunluluğunun dayatıldığı, alkol tüketimi ve televizyonlarda müziğin yasaklandığı İran'da siyasi sistem aynı kalsa da sosyal yaşamda bazı değişiklikler yaşandığını kaydediyor. Habere göre İran toplumu, kamusal alanda yasak olan birçok uygulamayı kendi özel hayatlarında, kapalı kapılar ardında sürdürüyordu. Ancak sosyal kuralların gevşemeye başladığının ipuçlarını İran'da birçok yerde görmek mümkün. Örneğin bir zamanlar yasak olmasına rağmen artık trafikte bisikletle dolaşan, farklı renklere boyatılmış saçları başörtüsünün ucundan görünen, hatta motosiklete bile binen kadınlara rastlamak mümkün. Devlet televizyonunda müzik hala yasaklı olmasına rağmen Tahran'da sokak çalgıcılarını, elele dolaşan çiftleri görmek kimseyi kolay kolay şaşırtmıyor. Sosyal kuralları dayatan polis gücününse artık eskisi kadar sıkı olmadığı gözleniyor. Gazeteye göre İran'da yasaklı olmayan Instagram gibi fotoğraf paylaşım platformlarınınsa kamu ve özel hayat arasındaki duvarların yıkılmaya başlamasında büyük katkısı olduğuna şüphe yok. Şimdiyse İranlı siyasetçilerin İslam devriminin 40 yıllık ilkelerine sadık kalmakla, İran'ın değişen sosyal çehresine uyum sağlayacak yeni yasalar çıkarmak konusunda ikileme düştüğü gözleniyor.

Wall Street Journal ise Amerika destekli Suriye Demokratik Güçleri'nin IŞİD kontrolu altındaki son toprakları da ele geçirmek için yoğun çaba sarfettiğini yazıyor. Habere göre koalisyon güçlerinin hava saldırılarından destek alan Suriye Demokratik Güçleri'nin dün Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, IŞİD'in elindeki son köyde şiddetli çatışmaların devam ettiği ifade edildi. Kürt güçlerin liderliğindeki Suriye Demokratik Güçleri, IŞİD kontrolundaki 41 noktayı ele geçirdi. Sahada hafif silah donanımına sahip olan güçler, havadan Amerika ve koalisyon üyelerinin desteğini alıyor. Suriye'nin doğusundaki Bagoz köyünün alınması için haftasonunda başlatılan operasyondan on gün önce bölgede yaşayan 20 binden fazla sivil, tahliye edilmişti. Bagoz'da ne zaman zafer ilan edileceği henüz belli olmamasına rağmen Başkan Trump, köyün kontrolunun bu hafta içinde geri alınmasının beklendiğini söyledi.

XS
SM
MD
LG