Erişilebilirlik

4 Şubat Amerikan Basınından Özetler


New York Times, dün Iowa eyaletinde yapılan ilk ön seçimden sonra Demokrat Parti'nin teknik sorunlardan ötürü sonuçları açıklamakta gecikmesinin gerek aday adayları, gerekse Demokrat Parti ve seçmenler arasında gerginlik yarattığını yazıyor. Gazete, Iowa Demokrat Parti Başkanı Troy Price'ın sorunun seçim sistemine yönelik bir korsan saldırı ya da hileden kaynaklanmadığını vurguladığını bildiriyor. Habere göre oyların sayımında kullanılan sistemde yaşanan aksaklıklar, sonuçların açıklanmasını geciktirdi. Iowa ön seçimleri 50 yıl önce yapılmaya başlandığından bu yana Demokrat Parti sadece eyaletteki her seçim bölgesinden aday adaylarına dağıtılan delege sayısını açıklıyordu. Ancak 2016'da Bernie Sanders ve Hillary Clinton arasındaki yarışın başabaş gitmesinden sonra Sanders cephesi, her adayı kaç kişinin desteklediğine ilişkin ham rakamların da sayılıp açıklanması için partiye baskı yapmış ve kurallar değişmişti. Öte yandan resmi sonuçların açıklanmasını beklemeden seçmenlerine seslenen adaylar, Iowa'dan güçlü sonuçlarla döndüklerini açıkladı. Hatta Pete Buttigieg kampanyasının zafer ilan etmek için resmi rakamları beklemediği görüldü.

New York Times bugün ayrıca Çin Komünist Partisi'nin bir aydır devam eden corona virüsü krizini Çin sistemi ve liderlerin yöneticilik becerileri açısından ”büyük bir sınav” olarak nitelediğini yazıyor. Gazete, salgın korkusu nedeniyle ülkelerin Çin'i ve bir milyar 400 milyon Çin vatandaşını tecrit etme çabalarını arttırdığını kaydediyor. Habere göre birçok bulaşıcı hastalıklar uzmanına göre corona virüsü salgınının pandemi, yani iki ya da daha fazla kıtada devam eden salgın haline gelme olasılığı çok yüksek. Bazı uzmanlar ayrıca virüsü kontrol altına alma çabalarının gecikmiş olduğu yorumu da yapıyor. Hong Kong Üniversitesi kamu sağlığı uzmanı Leo Poon, durumun iyiye gittiğine ilişkin hiçbir işaret olmadığını, bunun da ciddi bir sorun olduğunu söylüyor. Öte yandan Çin Dışişleri Bakanlığı, Wuhan'daki konsolosluğunu ilk kapatan, büyükelçilik personelini kısmen tahliye etme önerisini ilk getiren ve Çin vatandaşlarına giriş yasağını ilk koyan Amerika'yı küresel panik yaratmakla suçladı.

Washington Post ise Iowa ön seçimleriyle ilgili haberinde adayların aylardır yaptığı kampanyaların sonucunu henüz alamamasının Iowa'nın başkan adaylarının belirlenmesindeki yeri ve önemini tartışmaya açtığını yazıyor. Habere göre Iowa'daki bin 700 seçim bölgesinden çelişkili sonuçların rapor edilmesi ve televizyon kanallarının kısmi rakamlara ilişkin haberlerinin kafa karıştırması, belirsizliğin yarattığı kaygıları körükledi. Gazete, Iowa halkının başkan aday adaylarını yakından tanıyan ilk eyalet olmak ve ülkede yapılan ilk ön seçimlerde oy kullanmakla övündüğünün altını çiziyor. Ancak Iowa son zamanlarda başkan adayının belirlenmesi sürecinde gereğinden büyük bir öneme ve etkiye sahip olmakla eleştiriliyor. Nüfusunun çoğunluğun beyaz, ana geçim kaynağınınsa tarım olması, Iowa'nın Amerika'yı temsil etmekten çok uzak olduğu eleştirilerinin temelini oluşturuyor. Öte yandan Iowa'da halk meclisi formatında gerçekleştirilen ve ”caucus” adı verilen sistem de eleştirilerin hedefinde. Seçmenlerin sandığa oy atmak yerine akşam belirli bir saatte toplanmak ve birkaç saat boyunca aynı noktada kalmak zorunda olması, gazeteye göre hem adaletsiz hem de külfetli.

Wall Street Journal ise Çin'de corona virüsü salgını nedeniyle uçak seferlerinin iptal edilmesi, uluslararası sınırların kapanması, kentlerin karantinaya alınması ve fabrikaların imalatı yavaşlatması, petrol fiyatlarının düşmesine neden oluyor. Habere göre yatırımcılar, dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin'in ekonomik faaliyetlerindeki düşüşün daha fazla çalkantıya yol açma ihtimalinden ötürü tedirgin. Öte yandan Suudi Arabistan'ın Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü OPEC üyelerine kısa vadeli olarak üretimi azaltma çağrısı yapması, dün petrol fiyatlarının dengelenmesine yetmedi. Brent petrolün fiyatı dün önce yüzde 6, daha sonraysa yaklaşık yüzde 4 azalarak varil başına 54,45 dolara indi. Gazete motorlu araç sahipleri açısından olumlu olsa da bu durumun petrol ihraç eden ülkeler açısından ciddi gelir kaybı anlamına geldiğini vurguluyor.

XS
SM
MD
LG