Erişilebilirlik

Şapka Modası Geri Dönüyor


Şapka Modası Geri Dönüyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:57 0:00

En son istatistikler, Amerika’da yılda iki milyar dolarlık şapka satışı olduğunu gösterdi. Tüm dünyadaki genç nüfus da şapkanın geri dönüş hikayesinde baş rolü oynadı

Başkan John F. Kennedy, 1961’deki yemin töreninde, soğuk havaya rağmen ne şapka ne de palto giydi. Bu da, şapka modasının sonu oldu. Kennedy’ye kadar, hiçbir başkan şapkasız görülmemişti veya kıyafeti nedeniyle odak noktası olmamıştı.

19. ve 20. yüzyılda şapka takmak günlük hayatın parçasıydı. Şapkalar, zengin veya yoksul, statüleri ne olursa olsun, kadın ve erkeklerin giyimlerini tamamlardı. 1800’lerin sonunda kurulan, San Francisco’daki Goorin Kardeşler şapka şirketi de bu sayede uzun yıllar ayakta kaldı. Şapka modası 1990’larda, gençler sayesinde geri döndü. Goorin Kardeşler’in yöneticisi Ben Goorin durumdan memnun: “Bu kuşak, babalarını veya dedelerini şapka takarken görmedi. Ancak şapkanın yeniden doğuşunu her yaş grubu benimsedi ve şapka modası geri geldi.”

Goorin Kardeşler’in, Amerika’da 30 mağazası var. Şapkaların çoğu, iyi eğitimli ustalar tarafından Amerika’da üretiliyor.

Bir kadın müşteri, “Fötr şapkalar harika, biraz daha şık ve çok çeşitli kullanıma sahip,” diyor.

Goorim Kardeşler'in New York şubesinden Alex Mroz, “Mağazamızdan aldıkları şapkayı takarak dışarı çıkan müşterilerimizin yürüyüşleri bile değişiyor, sanki biraz daha güvenli adım atıyorlar,” şeklinde konuşuyor.

New York’un başka bir yerinde, Barbara Feinman ve Julia Knox ise el yapımı şapkalar üretiyor. Bu makine üretiminden tamamen farklı bir yöntem. Genellikle sipariş üzerine ürettikleri şapkaların fiyatı 600 dolara kadar çıkıyor.

Barvara Feinman, “Londra’daki Ascot at yarışlarına giderken takılacak şapkalarla ilgili belli kurallar var ve biz bu kuralları biliyoruz. Kentucky Derbisi de özel şapkalar takmayı gerektiren bir ortam,” diyor.

Feinman ve Knox, ürettikleri şapkalara daha da değer kazandırmak için şapkaların birbirine benzememesine özen gösteriyor.

Feinman ve Knox, başarılarını, el becerilerine ve şapkalara duydukları sevgiye borçlu olduklarını söylüyor.
XS
SM
MD
LG