Erişilebilirlik

Bağuz'daki Siviller Tahliye Edilemedi


SDG, Irak sınırındaki Bağuz kasabasında kıstırdığı militanlara yönelik operasyonu, siviller bölgeden çıkarılıncaya dek erteledi

Suriye’de Amerika’nın destek verdiği Suriye Demokratik Güçleri SDG, IŞİD’in ülkenin doğusundaki son kalesini temizlemek için operasyon hazırlığında. Ancak sivillerin bölgeden tahliye edilmesi konusunda yaşanan aksaklık nedeniyle operasyon ertelendi.

SDG, Irak sınırındaki Bağuz kasabasında kıstırdığı militanlara yönelik operasyonu, siviller bölgeden çıkarılıncaya dek erteledi.

SDG yetkililerinden Mustafa Bali, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada SDG’nin sivilleri Bağuz’dan Perşembe günü dışarı çıkartması gerektiğini ancak içeri gönderilen kamyonların dışarı boş çıktığını belirtti. Bali, tahliyenin yapılamamasının sebebiyle ilgili açıklamaysa yapmadı.

IŞİD’in en önemli kentleri Musul ve Raka’yı 2017’de kaybetmesinin ardından Fırat Vadisi bölgesindeki Bağuz, örgütün en son kalesi haline gelmişti.

Bağuz’un düşmesi IŞİD’le mücadele ve Suriye’deki çatışmaların geneli için bir mihenk taşı olsa da IŞİD Suriye için hala büyük bir tehdit olarak görülmeye devam ediyor.

Gerilla tipi savaşa yönelen grubun bir kısmıysa Fırat Nehri’nin batısında Suriye hükümetiyle Rus ve İranlı müttefiklerinin kontrolundaki uzak bir bölgede hala bir kısım toprağı elinde tutuyor.

Bali, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada SDG’nin Bağuz’a sivillerin tahliyesi tamamlanmadan saldırmayacağını söyledi. Bali IŞİD militanlarının tamamen temizlenmesi için ne kadar zaman gerektiği sorusunaysa yanıt vermedi. SDG birkaç yüz militanın daha geride kaldığını, bunların büyük kısmının yabancı ülke vatandaşı savaşçılar olduklarını sanıyor.

ABD liderliğindeki koalisyon en katı cihatçıların Bağuz’da kaldıklarını söyledi.

SDG’ye göre 2 binden fazla sivil kuşatma altındaki bölgeyi Çarşamba günü terk etti. SDG’nin bu ay Bağuz’a yönelik baskısının başlamasından bu yana 20 bin kadar sivil Bağuz’dan ayrıldı.

SDG bazı IŞİD militanlarının Bağuz’u yanlarında sivillerle terk etmiş olabileceği ihtimalini de değerlendiriyor.

SDG ve koalisyon güçleri sivil konvoylarla ayrılan herkesi kayıt altına alıyor ve sorguluyor.

Kuşatma altındaki bölgeden ayrılan konvoylardaki sivillerin çoğu Iraklı. Birçoğu, Irak güvenlik güçlerinin IŞİD’e karşı ilerlemesinin ardından sınırı geçerek Suriye’ye geldiklerini söylüyor.

Irak’la SDG arasında anlaşma

Öte yandan Iraklı kaynaklar 502 Iraklı cihatçıyı içeren bir anlaşma kapsamında SDG’nin 150 cihatçıyı Irak’a teslim ettiğini bildirdi.

İki Iraklı askeri yetkili haber ajansı Reuters’a yaptığı açıklamada Perşembe günü Iraklı yetkililere teslim edilen IŞİD militanlarının anlaşma kapsamındaki ilk grup olduğunu kaydetti. Bunların çoğunun Iraklı olduğunu belirten yetkililer aralarında bazı yabancıların da bulunduğunu söyledi.

Irak sınır kasabası El Kayim’in belediye başkanı Ahmed El Mahallawi bazı militanların aileleriyle birlikte gönderildiğini kaydetti.

Türkiye güvenlik önlemlerini arttırıyor

Öte yandan Türk yetkililere göre Suriye ve Irak’ta kalan yabancı militanların Türkiye’ye geçmesini zorlaştırmak için güvenlik önlemleri arttırılıyor. Türkiye yabancı savaşçılar tehdidinin SDG’nin elindeki 800 militandan daha büyük olduğunu söylüyor.

Avrupalı ülkelerse geri dönen IŞİD militanlarını alma konusunda ayak diriyor.

Son olarak İngiltere 15 yaşında Suriye’ye giderek IŞİD’e katılan Şamima Begüm’ün vatandaşlığını iptal etmişti. Ancak Bangladeş’in de Begum’u kabul etmeyi reddetmesinin ardından İngiltere İçişleri Bakanı Sacid Cavid kimseyi devletsiz bırakacak bir karar almayacağını söylemişti.

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da IŞİD’e katılan ABD doğumlu bir kadının ABD vatandaşlığı için uygun olmadığını söylemiş ve ülkeye dönmesinin yasal bir dayanağı olmadığını belirtmişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 26 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:54 0:00
XS
SM
MD
LG