Erişilebilirlik

"IŞİD'in Türkiye Emiri Yakalandı"


İçişleri Bakanı Süleyman Soylu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, IŞİD terör örgütünün sözde Türkiye emiri olarak bilinen kişinin yakalandığını açıkladı. Soylu, Mahmut Özden isimli kişinin önemli planlarla birlikte ele geçirildiğini belirtti.

Konuya ilişkin gazetecilere açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Twitter hesabından da paylaşımda bulundu. Soylu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “DEAŞ’ın sözde Türkiye Emiri önemli planlarla yakalandı ve tutuklandı... Teşekkürler, tebrikler Emniyet Teşkilatı” ifadelerini kullandı.

Soylu, Giresun'da gazetecilere yaptığı açıklamada da bir süre önce Emniyet’in Türkiye’de IŞİD örgütünün hareketliliğini tespit ederek çalışmalara başladığını söyledi.

Soylu “İstanbul’da kalaşnikofla eylem yapacağını tespit ettiğimiz bir DEAŞ mensubu kalaşnikofla ele geçirildi. Onun üzerinden ciddi bir araştırma başladı, talimatı nereden aldı, kimden aldı, ne şekilde aldı diye. Netice itibariyle Türkiye’de DEAŞ’in sözde emiri Mahmut Özden’e ulaşıldı. Evinde yapılan aramalarda ve diğer yerlerde yapılan aramalarda dijital materyallere ve bilgisayarına el konuldu" dedi.

Bakan, Özden'in bilgisayarından elde edilen bilgilerden hem Irak hem de Suriye’den sürekli talimatlar aldığının belirlendiğini kaydetti. Bakan, zanlının 10-12 kişilik gruplarla eylem hazırlığında olduğunu; silah ve mühimmatın gömüleceği yerler ve bunların kimlerle irtibatlanacağı, Türkiye’ye ekonomik açıdan zarar verebilecek gruplarla eylem yapmak, siyasilerin ve devlet adamlarının kaçırılıp Suriye tarafına götürülmesi konusunda planlar içerisinde olduğunu da kaydetti. Bakan, "Operasyon devam ediyor. Onunla bağlantılı sorguları devam DEAŞ mensupları söz konusu” dedi.

İçişleri Bakanı açıklamasında emniyet ve istihbarat mensuplarını da operasyondan dolayı tebrik etti.

Soylu aynı zamanda IŞİD’in normalde yapmaması gereken eylemlerin de planları içerisinde olduğunu gördüğünü, bunların arka planlarına da bakılması gerektiğini düşündüğünü dile getirdi. Ancak İçişleri Bakanı bu eylem ve planlara ilişkin ayrıntı paylaşmadı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden ve Erdoğan Nato Zirvesinde Görüşecek - 27 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:42 0:00
XS
SM
MD
LG