Erişilebilirlik

Irak Parlamentosu’ndan Yabancı Asker Kararı


Irak Parlamentosu’ndan Yabancı Asker Kararı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:39 0:00

Irak Parlamentosu ülkedeki yabancı asker varlığına son verilmesi yönünde bir karar tasarısını kabul etti.

Kararın hükümet açısından bağlayıcılığı bulunmasa da Başbakan Adil Abdülmehdi daha önce parlamentoya bu yönde karar alması çağrısında bulunmuştu.

Kabul edilen kararla yabancı güçlerin ülkenin kara, hava ve karasularını kullanması yasaklanıyor.

İran Ulusal Güvenlik Konseyi Sekreteri Ali Shamkhani parlamentonun kararının Amerikan güçlerinin Irak’ta işgalci olarak görüldüğü anlamına geldiğini belirtti.

Irak’taki bu parlamento kararının hükümet nezdinde bağlayıcılığı bulunmuyor.

Ancak daha önce Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi parlamentodan ülkedeki yabancı asker varlığına son verilmesi yönünde karar almasını istemişti.

Sünni ve Kürt üyelerden boykot

Karar Şii parlamento üyelerinin desteğiyle kabul edildi. Parlamentonun kararı aldığı özel oturumu Sünni ve Kürt üyeler tarafından boykot edildi.

Parlamentonun Sünni bir üyesi Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada her iki grubun Amerika liderliğindeki koalisyonun ülkeden ayrılmasının Irak’ı direnişe karşı kırılgan hale getireceği, güvenliğine zarar vereceği ve İran destekli Şii militanların gücünü arttıracağı konusunda endişeli olduğunu kaydetti.

İran'da Devrim Muhafızları'na bağlı Kudüs Güçleri komutanı Kasım Süleymani’nin öldürülmesinin ardından bölgede gerilim yükselmiş durumda.

Süleymani’nin Bağdat’ta Amerika’nın düzenlediği operasyonla hayatını kaybetmesinin ardından ülke için Amerikan askerlerinin Irak’ı terketmesi yönünde çağrılar yapılmıştı.

Amerika’nın Irak’ta 5200 askeri bulunuyor.

Washington son gelişmelerin ardından Ortadoğu’ya 3500 asker daha gönderdi.

XS
SM
MD
LG