Erişilebilirlik

Kaçmaya Çalışan Afganlar Sınırlara Akın Ediyor


Afganistan’da son tahliye uçaklarının kalkmasından sonra Kabil'de havaalanının kontrolunun Taleban’a geçmesiyle birlikte havaalanı, şu anda kapalı. Bu sebeple Afganistan’dan kaçmaya çalışan halk, ülkenin sınır kapılarına yöneliyor.

Afganistan’ın İran, Pakistan ve diğer komşu ülkelerle sınır kapılarında yoğun kalabalıklar gözleniyor.

Afganistan ve Pakistan arasındaki ana sınır kapısı olan Torkham’da binlerce kişinin geçişin açılmasını beklediği belirtiliyor. Görgü tanıklarıı, İran’la Afganistan arasındaki İslam Kala sınır kapısında da durumun farklı olmadığını ifade ediyor. İran’a geçişlerin nispeten daha kolay olduğu gözlemleniyor.

Afganistan’da Kabil Hamid Karzai Havalimanı'ndan ABD ve müttefik ülkeler tarafından 123 binden fazla kişi tahliye edildi. Ancak bugüne kadar ülkedeki yabancı asker ve kurumlarla çalışmış binlerce kişinin halen Afganistan’da olduğu tahmin ediliyor. Almanya, sayılarının yaklaşık 40 bin olduğu tahmin edilen ve halen tahliye hakları olan bu kişilerin Almanya’ya tahliye edilebileceklerini dile getiriyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi de Pazartesi günü aldığı kararla Taleban yönetimini, ülkeden çıkmak isteyenlere güvenli bir geçiş yolu sağlanması konusunda uyardı.

Kabil'deki havalimanının yeniden işlev kazanabilmesi için Taleban, Türkiye ve Katar’la görüşmeler yürütüyor. Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian da bu konuyu hatırlattı.

Taleban yönetimiyse ülkeden kaçmaya çalışanlara 'evlerinizde kalın ve ülkeyi terk etmeyin' çağrısı yaparken insan haklarına saygılı davranacağı ve daha önce yabancı ülke mesuplarıyla çalışmış Afgan vatandaşlarına zarar verilmeyeceğini dile getiriyor.

Ancak Taleban’ın 1996'da iktidara geldiğinde de benzer sözler verdiğini hatırlatan Afgan halkı, verilen bu taahhütleri inandırıcı bulmuyor. Taleban’ın bu açıklamalarına rağmen başkent Kabil dahil ülkenin değişik noktalarından Taleban militanlarının başta kadınlar olmak üzere halka kötü muamele etmeye başladıklarına ilişkin haberler geliyor.

Taleban, Afganistan'da henüz resmi olarak bir hükümet kurduğunu açıklamadı. Bu durum, ülkede düzenin sağlanması açısında halen sıkıntı yaratmaya devam ediyor.

XS
SM
MD
LG