Erişilebilirlik

Öcalan’dan Çatışma Uyarısı


BDP-HDP heyetiyle bir araya gelen PKK lideri Abdullah Öcalan, İmralı’da milletvekilleri Pervin Buldan, İdris Baluken ve Sırrı Süreyya Önder’le görüştü

En son 30 Mart seçimlerinden 21 gün önce BDP-HDP heyetiyle bir araya gelen PKK lideri Abdullah Öcalan, bugün milletvekilleri Pervin Buldan, İdris Baluken ve Sırrı Süreyya Önder’le üç saat süren bir görüşme yaptı. Heyet, İmralı adasında yapılan görüşmeden dönüşte Öcalan’ın mesajlarını aktardı.

‘Derinlikli çözüm imkanları da, çatışma olasılıkları da devrede’

Buna göre Öcalan heyete, “Her an derinlikli çözüm imkanları da, çatışma olasılıkları da devrededir. Özellikle hükümetin atacağı adımlar çatışma olasılığını ortadan kaldıracağı gibi çözümü de yeni formatta derinleştirerek geliştirebilir” dedi. Çözüm sürecini bugüne taşımaktan pişman olmadığını belirten Öcalan, hükümete bir kez daha yasal düzenleme çağrısı yaptı.

Sürecin Türkiye’nin derinlikli, dışa açılımcı, demokratik hamlesine en önemli katkıyı sunacak bir yetkinlik olduğunu belirten Öcalan’ın “Tüm tarafları bu temelde üzerlerine düşeni yapmaya davet ediyorum” demesi beklentisinin yalnız hükümet merkezli olmadığını Kandil’den adım atmasını beklediğini gözler önüne serdi.

Öcalan: ‘Dönüş yasası dahil düzenlemeler yapılmalı’

Öcalan, “Siyasi iktidar silahlı güçlerin topluma dönüş yapmasını istiyorsa gereken yasal çalışmaları hızla hayata geçirmek zorundadır. Dönüş yasası dahil olmak üzere tüm yasal düzenlemelerin bir an önce yapılması tarihi önemdedir” diyerek hükümetin bir an önce adım atması isteğini yineledi.

Seçim öncesi ve seçim döneminde ortaya konan tüm baskılara, engellemelere ve başvurulan seçim hilelerine rağmen halkın kararlı iradesiyle ortaya çıkan sonucun önemli bulduğunu söyleyen PKK lideri, 1 Mayıs Emek Bayramı nedeniyle Türkiye emekçilerine yazdığı bir mektubu da heyete verdi.

En son 9 Mart görüşmesi ve 21 Mart’taki Nevruz kutlamalarında görüşlerini kamuoyuna ulaştıran ve “her ne kadar diyalog aşamasından müzakere aşamasına henüz geçilmemiş olsa da umudunu halen koruduğu” vurgusunu yapan Öcalan ilk kez çatışma ihtimalinden bahsetti. Son dönemde Kandil’den gelen sert açıklamalar Öcalan’la mesafenin açıldığı şeklinde yorumlanıyordu.

Bayık: ‘Bu hükümetten çözüm beklemek gaflet’

Üstelik Öcalan’la milletvekili heyetinin gerçekleşmesinden bir gün önce KCK Yürütme Konseyi Eş başkanı Cemil Bayık, Sterk TV’ye yaptığı açıklamada “Artık Kürt halkının bu hükümetten Kürt sorununu çözecekmiş beklentisine girmesi bir gafleti ifade edebilir" dedi. Bayık, Türkiye’nin Rojava’daki Kürt yapısına karşı negatif tutumunu ve seçimler öncesi Dışişleri Bakanlığı’nda yapılan ve görüşme kayıtları kamuoyuna sızdırılan görüşme kaydını bu iddiasına kanıt olarak gösterdi.

Bayık: ‘Bu hükümet savaş hükümeti’

KCK Eş Başkanı, “Güvenlik kurulunda Rojava'ya yönelik nasıl bir işgal planı yapacaklar bunu tartıştılar. Şimdi Suriye ile savaş demek Rojava ile Kürtlerle, Kürt özgürlük hareketiyle savaş demektir. Bunu bu kadar açıkça ortaya koyan bir hükümetin müzakere etmeyeceği ve Kürt sorununu çözmeyeceği açıktır. Bu hükümet bir savaş hükümetidir” dedi.

Bayık’a göre, müzakere sürecinin devam etmesi için “Müzakerelerin yasal çerçeveye oturtulması, müzakerelerin üçüncü bir tarafın gözetiminde gerçekleştirilmesi, ve Öcalan’ın koşullarının düzeltilmesi gerekiyor.”

Kandil, Öcalan’ın mektubunu bekliyor

Kandil’in, daha doğrusu KCK’nın sürece dair görüş ve endişelerini içeren beş sayfalık mektubuna Öcalan’ın bugün BDP-HDP heyetiyle bir yanıt vermiş olması bekleniyor. 10 Ağustos’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi hükümetten ciddi adımlar atmasını talep eden Kürt siyasi hareketinin nasıl bir pozisyon alacağı bugünkü görüşme sonrası şekillenecek.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 19 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:35 0:00
XS
SM
MD
LG