Erişilebilirlik

Çin ve ABD Arasındaki Ticaret Savaşı’nda Buzlar Eriyor mu?


(arşiv)

Çin 1 Ocak 2019 itibariyle ABD yapımı otomobillere ve otomobil parçalarına yönelik yüzde 25 ek gümrük vergisini geçici olarak askıya alıyor.

Çin Maliye Bakanlığı’ndan yapılan ve internet sitesinde paylaşılan yazılı açıklamada Çin ve Amerika’nın birbirine uyguladığı tüm ek gümrük vergilerini kaldırmayı amaçlayan müzakereleri hızlandırmayı umduğunu belirtti.

ABD Başkanı Donald Trump Çin’den gelen açıklamadan duyduğu memnuniyeti Twitter’dan dile getirdi. Trump “Çin biraz önce onlarla aramızdaki ticaret savaşı yüzünden ekonomilerinin beklenenden daha az büyüdüğünü açıkladı. Amerika çok iyi gidiyor. Çin büyük ve kapsamlı bir anlaşma yapmak istiyor. Yakında olabilir” mesajını paylaştı.

Çin’den gelen açıklamanın ardından Tesla Model S ve Model X otomobillerinin Çin’deki fiyatlarını düşürdüğünü duyurdu. Çin Otomobil Bayiileri Derneği İthalat Komistesi Başkanı Wang Cun “Bu Amerika ve Çin’in ticaret savaşında uzlaşıya varmak üzere olduğunun bir işareti” dedi.

Temmuz ayında Çin Amerika’nın Çin yapımı araçlar ve otomobil parçalarına uyguladığı gümrük vergisini yüzde 27.5’e yükseltmiş, Çin de bunun karşılığında Amerikan otomobil ve otomobil parçalarına yönelik gümrük vergilerini yükseltmişti. Otomobil şirketleri Amerika’nın Çin’den gelen bu adıma karşılık Çin’den ithal edilen otomobillere yönelik yüksek gümrük vergilerinde kesintiye gitmesini beklemiyor.

İki ülke arasındaki otomobil ihracatı nispeten düşük düzeyde. Çin’de hükümet bağlantılı bir düşünce kuruluşu olan Otomotiv Teknolojisi ve Araştırma Merkezi’ne göre, Çin geçtiğimiz yıl ABD pazarına 53,300 araç ihraç etmiş, Amerika’dan da 280,208 araç ithal etmişti.

Çin’den gelen ek gümrük vergisini askıya alma adımı, Çin’in 1 Aralık günü Arjantin’de yapılan Trump-Xi Jinping görüşmesinin ardından Pekin’in Amerikan üretimi soya fasulyesi satın almasından sonra geldi.

Ek gümrük vergilerinin askıya alınması ve soya fasulyesi alımı Çin ve Ameirka arasındaki ticaret savaşında buzların erimeye başlamasının ilk işaretleri olarak yorumlanıyor.

XS
SM
MD
LG