Erişilebilirlik

'Çin Uydu Fotoğraflarını Yayınladı'


Hişamuddin Hüseyin aynı zamanda laştırma bakanlığına da vekalet ediyor

Malezya Savunma Bakanı Hişamuddin Hüseyin, gazetecilere yaptığı açıklamada, bir Çin uydusunun Hint Okyanusu'nda 22 buçuk metre uzunluğunda ve 13 metre genişliğinde bir nesneyi fotoğrafladığını söyledi

Malezyalı yetkililer, Çin’in Hint Okyanusu’nda güneybatı Avustralya açıklarında çekilen uydu fotoğraflarını yayınladıklarını bildirdi.

Malezya Savunma Bakanı Hişamuddin Hüseyin, gazetecilere yaptığı açıklamada, bir Çin uydusunun bölgede 22 buçuk metre uzunluğunda ve 13 metre genişliğinde bir nesneyi fotoğrafladığını söyledi. Söz konusu bölge, iki hafta önce kaybolan Malezya Havayolu’na ait kayıp uçak için arama çalışmaları yürütülen yerlerden biri. Bir daha haber alınamayan uçakta 239 kişi bulunuyordu.

Bununla birlikte Malezya Savunma Bakanı Hişamuddin, bulunan enkazın kayıp yolcu uçağına ait olup olmadığının bilinmediğini, Çin’in yeni bilgileri daha sonra açıklayacağını bildirdi.

Hişamuddin ayrıca, enkazın uçağa ait olduğu anlaşılsa bile, yine de çok büyük bir alanda tarama yapmak zorunda olacaklarına dikkati çekti.

Avustralya hükümeti de üç gündür uçaklarla bölgeyi tarıyor. Bugüne kadar bir ize rastlanmadı. Avustralya Başbakan Yardımcısı Warren Truss, aramaların yarar getirmeyeceğine karar verinceye kadar çabalarını sürdüreceklerini açıkladı.

Malezya Savunma Bakanı Hişamuddin de Amerika Savunma Bakanlığı’ndan sualtı arama teçhizatı istedi. Pentagon sözcüsü, ne tür bir teçhizat gönderebilecekleri konusunda açıklama yapmadı, ancak Savunma Bakanı Chuck Hagel’ın talebi değerlendirdiğini belirtti.

Malezya uçağı, iki hafta önce Kuala Lumpur’dan Pekin’e uçarken kaybolmuştu. Uçağa ne olduğu hiçbir şekilde açıklığa kavuşmadı.

Uzmanlar, mekanik arızdan teröre kadar her türlü olasılığı değerlendiriyor. Ayrıca pilotların bir intihar girişimi olasılığı üzerinde de duruluyor. Yetkililer, uçağın kasıtlı olarak rotasından çevrilmiş olabileceğine de dikkati çekiyor.

Kayıp uçak için arama çalışmalarına 26 ülke katıldı. Arama yapılan bölgeyse Kazakistan’dan Hint Okyanusu’nun güneyine kadar uzanan 7 milyon kilometrekarelik alanı kapsıyor.
XS
SM
MD
LG