Erişilebilirlik

Çeçen Militan Lider Umarov'un Öldüğü Bildiriliyor


Doku Umarov

Militanlara yakın Kavkazcenter.com adlı web sitesinin Rusça, İngilizce, Arapça ve Türkçe yayınlanan web sitesinden yapılan açıklamada Umarov'un 'şehit olduğu' bildiriliyor, ancak nasıl öldüğü konusunda bir bilgi verilmiyor

Kendini ‘Kafkasya Emiri’ ilan eden Çeçen militan lider Doku Umarov’un öldüğü bildirildi.

Militanlara yakın Kavkazcenter.com adlı web sitesinin Rusça, İngilizce, Arapça ve Türkçe yayınlanan web sitesinden yapılan açıklamada haber, “Kafkasya Emirliği emiri Dokku Ebu Osman şehid oldu (inşallah)” başlığıyla duyuruldu.

Kavkascenter.com, Doku Umarov’un yaşamı hakkında uzun bilgi vermesine rağmen nasıl öldüğü konusuna açıklık getirmiyor. Site, Umarov’un 1994’teki ilk Çeçen ayaklanmasına katıldığını, 2000 yılının başındaysa ağır yaralanıp bir süre Çeçenistan’dan ayrıldığına dikkati çekiyor.

Doku Umarov, 2007 yılında kendisini Kafkasya Emiri ilan etmişti.

Çeçenistan’ın Moskova yanlısı Devlet Başkanı Ramazan Kadirov, son birkaç yıldır Umarov’un ölmüş olabileceğini iddia ediyordu. Kadirov bu iddiasını en son Ocak ayında tekrarladı. Son haberin ardındansa Kadirov, Çeçen isyancıların kendisini haklı çıkardığını öne sürdü.

Doku Umarov son olarak, Soçi Kış Olimpiyat Oyunları sırasında saldırı düzenleyebileceği tehdidi içeren bir video mesaj yayınlamıştı. Tehdide rağmen Soçi Olimpiyatları olaysız geçti.

Kavkazcenter.org sitesinden yapılana açıklamada, Umarov’un yerine “Kafkasya Emirliği'nin Şer'i kadısı” Ali Ebu Muhammet’in yeni “Kafkasya Emiri” olarak seçildiği bildirildi. Sitede Ebu Muhammet’in bir videosuna da yer veriliyor.
XS
SM
MD
LG