29 Nisan Cuma, 2016 TSİ 04:50

Ortadoğu

Tartışmalı Filmin Yönetmeni Göstericileri Suçladı

Ortadoğu ülkelerinde infiale yol açan ve Müslümanlıkla alay eden amatör filmin yönetmeni olduğunu iddia eden kişi, yaşananlardan göstericileri suçladı.

Amerika’nın Sesi’nin Arapça yayın yapan radyosu Sawa’ya konuşan yönetmen, tüm protestocuların, eylemlerinde barışçı davranmayı öğrenmeleri gerektiğini savundu. Yönetmen, Amerikan hükümetinin filmin yapımında parmağı olduğu iddialarını gülünç ve komik bulduğunu, Amerika’nın filmle hiçbir ilgisi olmadığını söyledi.

Yönetmenin kimliğini vermeyi reddettiğini bildiren Sawa Radyosu, bir başka kaynaktan adının, Nakoula Basseley Nakoula olduğunu öğrendiklerini kaydetti.
 
California’da yaşayan Mısırlı Kıpti Nakoula’nın tartışmalı amatör filmle bağlantısı olduğu yolunda haberlere sıkça yer veriliyor. 55 yaşındaki Nakkoula’nın ayrıca banka dolandırıcılığından dolayı geçmişte hapis yattığına da dikkat çekiliyor.

Filmin yapımını ilk önce İsrail asıllı Amerikalı Sam Bacile adlı bir emlakçının üstlendiği haberleri çıkmıştı. Ancak Sam Bacile’in daha sonra takma bir ad olduğu açıklandı.

Sawa Radyosu’na konuşan kişi filmin bu kadar ters etki toplamasını beklemediğini söyledi. Amerikan diplomatik personelinin ölmesinden dolayı üzüntü duyduğunu söyleyen yönetmen, yine de filmi çevirmekten pişmanlık duymadığını belirtti. Yönetmen ayrıca, oyuncu ve film ekibinin aldatıldığı iddialarını da reddetti.

Oyuncuları yanıltıp yanıltmadığı sorulan Nakoula, her yapımcının filmi istediği gibi yönlendirmeye hakkı olduğunu savundu, oyuncuların profesyonel olmadığını iddia etti.
Bu forum kapatıldı.
Yorumları Sırala
Yorumlar
     
İsim: Baris Figur Ülke, Şehir: Almanya
15.09.2012 02:12
Hayret birsey.Adam yapmis oldugu filmden film gibi o kadar insan öldü,adamin dediklerine bakin?Hem insanlari galeyana getir hem bu film yüzünden amerikali diplomat öldülürsün.Bunun sorumlusu olarak kalk sen insanlara barisci olmadigina savun.Acaba sen hic bariscil düsündünmü diye bu adama kimse sormadimi?Yani bir Amerikalinin öldürülmesinde bu Amerikali yönetmenin hic vijdani sizlamadimi? yapmis oldugu film yüzünden dünya Amerikayi küstah islam düsmani olarak lanse ederken bu yapimci bütün islam devletlerine amerika düsmani yaparak islemis oldugu suctan dolayi nasil eline kolunu sallayarak gezdigini hayretler icinde izliyorum.Asi amerikan düsmani yönetmen aslinda senin yerin parmaklilar.