04 Mayıs Çarşamba, 2016 TSİ 22:14

  Türkiye

  Soli Özel: 'IŞİD Türkiye’ye Komşu Oldu'

  Amerika’nın Sesi'nin sorularını yanıtlayan Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Soli Özel, IŞİD’in Halep’i de ele geçirmesi durumunda, Türkiye açısından son derece tatsız bir durum ortaya çıkacağını söylüyor

  Türkiye’nin Musul’daki konsolosluk binası işgal edildi ve aralarında çok sayıda diplomat, polis ve çocukların da olduğu toplam 80 Türk vatandaşı, El Kaide ile bağlantılı örgüt olarak bilinen ve Suriye’den yansıyan kanlı eylemlerle tanınan örgütün elinde rehin.

  Türkiye’de merak edilen soru ise tek. Musul’da kontrol IŞİD’e geçtikten hemen sonra Musul’u yüzbinlerce kişi terk etti. Türk konsolosluğu neden tahliye edilmedi?

  Amerika’nın Sesi, bu soruyu Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Soli Özel’e sordu.

  “Daha ne yapsınlar?”

  Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun, “Kimse Türkiye’nin kudretini test etmeye kalkışmasın” açıklamasını sert bir dille eleştiren Özel, “Vatandaşlarınız ve konsolosluk personeliniz rehinken, bu tür lafların çok da büyük bir anlam taşıdığını ben söyleyemiyorum. Daha ne yapsınlar?” şeklinde konuştu.

  Örgüte, gereğinden çok daha uzun bir süre müsamaha gösterildiğini savunan Özel, konsolosluk olayı öncesinde, Türkiye’nin politikalarını yavaş yavaş değiştirmeye başladığını hatırlattı: “Fakat bu tür örgütlerle bir kere iş yaptığınız zaman bu işin nerede biteceğini, kendiniz fikir değiştirdiğinizde başınıza neler geleceğini kestirmeniz mümkün olmuyor.”

  Türkiye neden hedef oldu?

  Şu anda örgütün Suriye’de kontrolu elinde tuttuğu bölgelerle birlikte Türkiye’nin komşusu konumunda olduğunu vurgulayan Özel, IŞİD’in Halep’i de ele geçirmesi durumunda, Türkiye açısından son derece tatsız bir durum ortaya çıkacağını söylüyor.

  Soli Özel, rehin alma olayının, örgütün “Türkiye ve İran birleşerek bizi yok etmeye çalışırlar mı?” kaygısından kaynaklanan bir karşı hamle olabileceğini belirtiyor.

  Bundan sonra vatandaşların serbest bırakılması ve “insan hayatına zerre önem vermediği bilinen” örgüt olarak tanımladığı İŞID’ın elinden kurtulması için dua etmek gerektiğini söyleyen Özel, daha sonra da Türkiye’nin dış politikasında radikal bir değişikliğe gidilmesini öngörüyor.
   
  Soli Özel ile Söyleşi
  Soli Özel ile Söyleşii
  || 0:00:00
  ...    
   
  X
  Bu forum kapatıldı.
  Yorumlar
       
  Henüz herhangi bir yorum yapılmadı. İlk olarak siz ekleyin