07 Şubat Pazar, 2016 TSİ 02:58

Bilim ve Teknoloji

Uzay Aracı Mars’a İndi

Uzay Aracı Mars’a İndii
|| 0:00:00
...    
 
X
06.08.2012 15:25
ABD Uzay Dairesi NASA’nın kızıl gezegenin yüzeyine başarıyla indirdiği gezginci araç ilk fotoğrafları hemen dünyaya gönderdi
Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, aracı Mars’a güvenli bir şekilde indirmeyi başardı. Aracın görevi kızıl gezegende yaşam izlerini araştırmak.

Mars'tan ilk fotoğraflarMars'tan ilk fotoğraflar
x
Mars'tan ilk fotoğraflar
Mars'tan ilk fotoğraflar
NASA’nın Los Angeles, California yakınlarındaki kontrol merkezi, gezginci aracın Mars yüzeyine sorunsuz bir şekilde inmesini sağladı. 1 tonluk gezici aracın 8 ay süren bir serüvenden sonra istenilen noktaya ulaşmasını NASA çalışanları büyük bir mutlulukla karşıladı. NASA yetkilileri şimdiye kadarki en zor inişlerini gerçekleştirdiklerini söylüyor.

x
Aracın Mars’a inmesinin hemen ardından Mars’ın üzerinden ilk görüntüler de dünyaya gönderildi.

NASA yetkilisi Charles Bolden emeği geçenleri kutlarken, uzayın keşfi ve insanlı uzay uçuşları için büyük bir adım atıldığını söyledi.

Başkan Barack Obama Curiosity’nin başarılı bir şekilde inmesinin, benzeri​görülmemiş bir teknoloji eseri ve gelecekte milli gurur duyulacak bir çalışma olduğu söyledi.

Curiosity (Merak) adı verilen uzay aracı saatte 22,000 km hız yapabiliyor. 2,5 milyar dolara mal olan Curiosity, NASA’nın en önemli projesi. Bir araba büyüklüğünde olan Curiosity’nin üzerinde tam 17 kamera bulunuyor. Araç sayesinde renkli fotoğraflara ek olarak Mars’ta yaşam olup olmadığı hakkında birçok bilgiye ulaşabilecek.

Curiosity’in üzerinde bulunan cihazlarla Mars’ın jeolojik bilgileri, hava ve radyasyon seviyeleri iki yıl boyunca ölçülebilecek.

En son gelişmeleri ve Mars fotoğraflarını NASA’nın Curiosity aracının Twitter hesabından takip edebilirsiniz.


Curiosity projesinin detaylarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
http://mars.jpl.nasa.gov/msl/

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

2015 En Sıcak Yıl Oldu

2015, şimdiye kadar kayıtlara geçen en sıcak yıldı. Amerikan Meteoroloji Dairesi, 2015’te kaydedilen sıcaklıkların, 1880 yılında tutulmaya başlayan ve 136 yıldır aralıksız süren meteorolojik kayıtlar içinde rekor oluşturduğunu bildiriyor Devamı

Uzayla Canlı Bağlantı

Amerika'nın Sesi'nden Anne Ball, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda bulunan astronotlar, Amerikalı Scott Kelly ve Rus Mikhail Kornienko ile 20 Ocak Çarşamba günü, Türkiye saati ile 16:20'de canlı bağlantı yapacak. İzlemek için Amerika'nın Sesi İngilizce Dersleri bölümünün web sitesine girebilirsiniz Devamı

Bu forum kapatıldı.
Yorumlar
     
Henüz herhangi bir yorum yapılmadı. İlk olarak siz ekleyin