04 Ekim Pazar, 2015 TSİ 10:26

Bilim ve Teknoloji

Uzay Aracı Mars’a İndi

Uzay Aracı Mars’a İndii
|| 0:00:00
...    
 
X
06.08.2012 15:25
ABD Uzay Dairesi NASA’nın kızıl gezegenin yüzeyine başarıyla indirdiği gezginci araç ilk fotoğrafları hemen dünyaya gönderdi
Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, aracı Mars’a güvenli bir şekilde indirmeyi başardı. Aracın görevi kızıl gezegende yaşam izlerini araştırmak.

Mars'tan ilk fotoğraflarMars'tan ilk fotoğraflar
x
Mars'tan ilk fotoğraflar
Mars'tan ilk fotoğraflar
NASA’nın Los Angeles, California yakınlarındaki kontrol merkezi, gezginci aracın Mars yüzeyine sorunsuz bir şekilde inmesini sağladı. 1 tonluk gezici aracın 8 ay süren bir serüvenden sonra istenilen noktaya ulaşmasını NASA çalışanları büyük bir mutlulukla karşıladı. NASA yetkilileri şimdiye kadarki en zor inişlerini gerçekleştirdiklerini söylüyor.

x
Aracın Mars’a inmesinin hemen ardından Mars’ın üzerinden ilk görüntüler de dünyaya gönderildi.

NASA yetkilisi Charles Bolden emeği geçenleri kutlarken, uzayın keşfi ve insanlı uzay uçuşları için büyük bir adım atıldığını söyledi.

Başkan Barack Obama Curiosity’nin başarılı bir şekilde inmesinin, benzeri​görülmemiş bir teknoloji eseri ve gelecekte milli gurur duyulacak bir çalışma olduğu söyledi.

Curiosity (Merak) adı verilen uzay aracı saatte 22,000 km hız yapabiliyor. 2,5 milyar dolara mal olan Curiosity, NASA’nın en önemli projesi. Bir araba büyüklüğünde olan Curiosity’nin üzerinde tam 17 kamera bulunuyor. Araç sayesinde renkli fotoğraflara ek olarak Mars’ta yaşam olup olmadığı hakkında birçok bilgiye ulaşabilecek.

Curiosity’in üzerinde bulunan cihazlarla Mars’ın jeolojik bilgileri, hava ve radyasyon seviyeleri iki yıl boyunca ölçülebilecek.

En son gelişmeleri ve Mars fotoğraflarını NASA’nın Curiosity aracının Twitter hesabından takip edebilirsiniz.


Curiosity projesinin detaylarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
http://mars.jpl.nasa.gov/msl/

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

 NASA Mars'ta Su Buldu

NASA’dan uzmanlar, Mars’ta yaz aylarında sıvı halde tuzlu su bulunduğunu açıkladı. Mars yüzeyindeki vadilerde akan tuzlu su bulunması, kızıl gezegenin yaşama elverişli şartlar barındırdığının bir kanıtı olabilir Devamı

Dünyanın Yüzde 57’sinin İnterneti Yok

BM’nin 2015 yılı internet raporunda gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin internete erişim oranları karşılaştırmalı olarak açıklandı. Birleşmiş Milletler'e bağlı Broadband Komisyonu tarafından yayınlanan son rapora göre dünyanın yüzde 57’sinin interneti yok Devamı

Bu forum kapatıldı.
Yorumlar
     
Henüz herhangi bir yorum yapılmadı. İlk olarak siz ekleyin