02 Mayıs Pazartesi, 2016 TSİ 00:10

  Haberler

  İran’la İlgili Nükleer Görüşmeler 21 - 22 Ocak'ta Türkiye’de

  İran’la İlgili Nükleer Görüşmeler 21 - 22 Ocak'ta Türkiye’de
  İran’la İlgili Nükleer Görüşmeler 21 - 22 Ocak'ta Türkiye’de

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İran’ın nükleer programıyla ilgili görüşmelerin yeni turunun 21- 22 Ocak’ta yapılacağını söyledi.

  Bakan, Türkiye’nin ev sahipliği yapacağı görüşmelerle ilgili olarak AB Dış Politika Sorumlusu Catherine Ashton’un gelecek hafta İstanbul’da beklendiğini bildirdi.

  “İran’ın nükleer programıyla ilgili görüşmelerin her türlü adımının barış perspektifi içinde atılmasını istiyoruz” diyen Davutoğlu, Aston’la ve İran Dışişleri Bakanı Vekili Ali Ekber Salihi ile telefonla görüştüğünü söyledi.

  Bakan, önce İstanbul’a gelecek Aston ile, daha sonra da İran tarafıyla görüşüleceğini duyurdu.

  İran 5 + 1 olarak bilinen ülkelerle son iki yıldır ilk kez geçen ay bir araya gelmişti.

  BM Güvenlik Konseyi üyesi Amerika, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa’yla Almanya, nükleer silah geliştirmekle suçladıkları Tahran hükümetini, bundan vazgeçirmeye çalışıyor.

  Bu arada, İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı ve Dışişleri Bakan Vekili Salihi, bugün yaptığı konuşmada İran’ın nükleer çalışmalarını şeffaflaştırmak doğrultusunda bazı yabancı kurum ve kuruluşların temsilcileri İran’a davet ettiğini hatırlattı.

  Bakan, Türkiye’de yapılması planlanan görüşmelere atıfta bulunarak  “5+1 grubu ile müzakerelerin arifesinde iyi niyetimizi göstermek istiyoruz” dedi.

  Bu forum kapatıldı.
  Yorumlar
       
  Henüz herhangi bir yorum yapılmadı. İlk olarak siz ekleyin

  BLOGLARIMIZ

  VOA Türkçe blogları

  YENİ VİDEOLAR

   Ankara 1 Mayıs'ı Terör Riski Gölgesinde Kutladı

  Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “1 Mayıs'la ilgili çok ciddi istihbaratlar vardı” sözlerine ve son bir yıl içerisinde üç kez yaşanan terör saldırılarına rağmen binlerce insan Kolej Meydanı’nda emek bayramı için buluştu. Kutlamaların yapıldığı alanda geniş güvenlik önlemleri vardı


   Taksim Meydanı'na Yürümek İsteyen Gruba Polis Müdahalesi

  1 Mayıs emek ve Dayanışma Günü kutlamalarına kapatılan Taksim Meydanı'nda yoğun güvenlik önlemleri alındı. Meydana çıkan sokakların bariyerlerle kapatıldığı bölge çevresinde toplanan bir grup önce halay çekerek şarkı söyledi, ardından Taksim Meydanı'na yürümek istedi. Gruba polis müdahale etti