13 Şubat Cumartesi, 2016 TSİ 04:20

Bilim ve Teknoloji

Avrupalı Fizikçilerin Higgs Buluşu Hayatımızı Nasıl Etkileyecek?

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi CERN, geçtiğimiz hafta Higgs Boson adıyla bilinen parçacığa benzer bir partikül keşfedildiğini açıkladı. Higgs Boson, maddelere kütle kazandıran partikül olarak tanımlanıyor. Daha önce parçacığın araştırılmasında rol oynayan Amerikalı uzmanlar, bu keşfin, insanlık için bir dönüm noktası olacağına inanıyor.

200 kadar Amerikalı araştırmacı, Cenevre’den yapılacak açıklama için yerel saatle gece ikide Şikago’daki Fermi Laboratuvarı’ndaydı. Fizikçilerin çoğu, Higgs Boson parçacığını bulmak üzere yapılan araştırmalarla yakından ilgili. Çünkü, bu merkez, kısa süre önce kapatılıncaya kadar, aynı atom parçacığını arıyordu.  

Patricia Mcbride, “Avrupa’daki Hadron Çarpıştırıcısı’nın temel teknikleri ilk olarak bu merkezde denendi. Birçok Avrupalı fizikçi burada eğitim aldı,” diyor.

Hadron Çarpıştırıcısı için milyonlarca dolar ve 10 binlerce saat harcandı. Bu çalışmadan  sonra fizikçiler, Higgs parçacığına benzer bir parçacık bulduklarını açıkladı.  

Robert Roser, “Bu parça, eksik bilgileri tamamlayarak kainatın nasıl yaratıldığını  daha iyi anlamamızı sağlayacak,” şeklinde konuşuyor.

Higgs parçacığı, maddelere kütle kazandıran partikül olarak tanımlanıyor. Parçacık, gezegenlerin nasıl oluştuğunu ve hayatın nasıl başladığını açıklayabilir. Fizikçi Robert Roser, Avrupalı meslektaşlarının, bulduklarının Higgs benzeri bir parçacık olduğunu söylediklerine dikkat çekiyor: “Bu çok önemli bir unsur. Bundan sonraki araştırmalarında, bu parçacığın gerçekten Higgs parçacığı olup olmadığını belirlemeyi hedefleyeceklerdir.”

Fermilab, Hadron Çarpıştırıcısı’nın ilk modeli sayılan Tevatron Hızlandırıcısı’na evsahiplği yapıyor. Araştırmalarına geçen yıl son veren merkezin daha önce elde ettiği veriler Avrupa’daki verilerle örtüşüyor.  

Robert Roser,  “Açıklanan veriler, bilim dünyasında yeni bir çığır açacak nitelikte. Ancak bu gündelik yaşantımızda bir değişiklik olacağı anlamına gelmiyor,” diyor.

Buluşun nasıl bir değişiklik getireceği bilinmezken,  Amerikalı fizikçiler, parçacığı bulmak için geliştirilen teknolojinin daha şimdiden somut sonuçlar doğurduğunu söylüyor.  Bunlardan biri de giderek yaygınlaşan bulut bilişim. Gelecekte daha fazla somut sonuçlar da bekleniyor. 

Roser,  “‘Higgs boson parçacığının bulunması ne yarar getirir’ sorusuna ancak zaman içinde yanıt verebileceğiz. Şu anda bu soruyu yanıtlamak zor. Ama insanlığı her zaman ileriye götüren şey ‘neyin nasıl olduğu’ sorularıdır,”  şeklinde konuşuyor.

Fizikçi Roser’a göre, bundan sonraki adım, Higgs benzeri parçacığın gerçekten bu parçacık olup olmadığını belirlemek olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

 Washington Otomobil Fuarı'na Büyük İlgi

Fuarda 30’dan fazla dünyaca ünlü otomobil üreticisi son modellerini sergiledi. Üreticilerin bu yılki modellerde Internet ve telefon bağlantısı, navigasyon, sesli komut, mesajlaşma ve otomatik sürüş gibi yüksek teknoloji gerektiren sistemlere odaklandığı görüldü Devamı

2015 En Sıcak Yıl Oldu

2015, şimdiye kadar kayıtlara geçen en sıcak yıldı. Amerikan Meteoroloji Dairesi, 2015’te kaydedilen sıcaklıkların, 1880 yılında tutulmaya başlayan ve 136 yıldır aralıksız süren meteorolojik kayıtlar içinde rekor oluşturduğunu bildiriyor Devamı

Bu forum kapatıldı.
Yorumları Sırala
Yorumlar
     
İsim: amerikiye Ülke, Şehir: new kayseri city
19.07.2012 23:55
cern kuruluşunun bir tüzel kamu niteliginin olması dogmadan ölmek anlamına gelmektedir.istenildigi kadar çalışma yapılsın hayata hizmet edecek bir bulgunun bulunması olanak ve imkan dışıdır.
ben şimdiye kadar bu kuruluşun hayata sürdügü bir kolaylıgı görmedim ve duymadım.bunu sürüsü ile bir bilim adamı degil. kendi kapasitesi ile ancak bir bireyin oluşturması ve ortaya getirmesi mümkün olabilir.albert einstein gibi. veya kar amacı güden bir şirketin beyni tarafından verimli bir bulguya ulaşılması mümkün olabilir. bu cern biraz euro ya benziyor.