Erişilebilirlik

Türkiye’nin Yeni BM Daimi Temsilcisi Sinirlioğlu Görevine Başladı


Credentials

Credentials

Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliğine atanan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu görevine başladı.

Sinirlioğlu, önceki gün Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun’a güven mektubunu sundu. Sinirlioğlu, Genel Sekreter Ban’ı, Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nin 38'inci kattaki makam odasında ziyaret etti. Genel Sekreter Ban, Sinirlioğlu’na yeni görevinde başarılar diledi.

Büyükelçi Halit Çevik’ten Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği görevini devralan Sinirlioğlu, 28 Ağustos 2015 tarihinde geçici seçim hükümeti olan 63.hükümette Dışişleri Bakanı olarak görev yapmıştı.

Feridun Sinirlioğlu kimdir?

Türkiye’nin yeni Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi olarak görevine başlayan Feridun Sinirlioğlu, Birleşmiş Milletler'i yakından tanıyan ve oldukça tecrübeli bir diplomat olarak biliniyor.

Dışişleri’nde yaptığı çeşitli görevler sırasında çok defa Birleşmiş Milletler çerçevesinde yapılan toplantılara katılan Sinirlioğlu, 1956 yılında Giresun'un Görele ilçesinde doğdu.

İstanbul Erkek Lisesi'nden mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirdi. Yüksek lisans ve doktorasını ise Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde tamamladı.

Dışişlerinde parlak kariyer

Sinirlioğlu, Dışişleri’ne 1982 yılında girdi. Personel Dairesi’nde ve ‘Çok Taraflı Kültür İşleri Dairesi'nde’ aday memur olarak çalıştı. 1985 yılında Lahey Büyükelçiliği'nde ikinci katip, başkatip olarak görev yaptı.

Sinirlioğlu, 1988 yılında ise Beyrut Büyükelçiliği'nde Başkatip olarak görev yaptı. 1990 yılında Yunanistan Dairesi'nde Başkatip, 1990 yılında İkili Siyasi İşler Müsteşar Yardımcılığı'nda Başkatip, 1991 yılında Müsteşar Danışmanı, 1992 yılında Başbakan Dışişleri Danışmanı, 1992 yılında TURKUNO Daimi Temsilciliği'nde Müsteşar olarak görev yaptı.

Dışişleri Bakanlığı yaptı

Sinirlioğlu, 2 Eylül 1996 - 15 Eylül 2000 arasında Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı görevini yürüttü.

Dışişleri Bakanlığında 15 Eylül 2000 - 1 Temmuz 2002 tarihleri arasında Orta Doğu ve Kuzey Afrika’dan sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı, 1 Temmuz 2002 - 15 Ocak 2007 tarihlerinde Tel Aviv Büyükelçiliği yaptı.

24 Ocak 2007 - 21 Ağustos 2009 arasında İkili Siyasi İşlerden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı olarak görev yapan Sinirlioğlu, 21 Ağustos 2009 tarihinde Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı olarak atandı.

28 Ağustos 2015 tarihinde geçici seçim hükümeti olan 63. Türkiye Hükümeti’nde Dışişleri Bakanlığı yaptı.

Kendisi gibi diplomat olan Büyükelçi Ayşe Sinirlioğlu ile evli olan çiftin iki çocukları var. Sinirlioğlu, iyi derecede İngilizce ve Almanca biliyor.

XS
SM
MD
LG