Erişilebilirlik

Türkiye Ekonomik ve Soysal Etüdler Vakfı (TESEV) Başkanı Can Paker, Türkiye’de yaşanan siyasi gelişmelerin AB üyeliğini zora sokacağı iddialarını Amerika’nın Sesi’ne değerlendirdi

İngiliz Times gazetesi, AB’nin Türkiye ile üyelik görüşmelerini askıya alacağını iddia eden bir haber yayınladı. Gazete bu iddiasını, Avrupa Parlamentosu'nun İngiliz üyelerinden Andrew Duff’un sözlerine dayandırdı.

Ancak Avrupa Birliği’nin politikalarını tek bir parlamenterin sözlerine göre belirlemediğini söyleyen Türkiye Ekonomik ve Soysal Etüdler Vakfı (TESEV) Başkanı Can Paker, Türkiye’de son dönemde çıkarılan yasaların enine boyuna tartışılmadan bir karar verilmeyeceğini savundu.

“Bunlar reaksiyon yasalarıdır”

Paker, Türkiye’nin Andrew Duff’un eleştirdiği açıdan ne noktada olduğunun ise yaklaşan yerel seçimler sonrasında yaşanacak süreç içinde belli olacağını söylüyor.

Paker, devleti, seçim yoluyla olmaksızın ele geçirmeye çalışan bazı odaklara karşı önlem alındığını ve bu önlemler alınırken anti-demokratik davranılması durumunda bunun dikkate alınması gerektiğine de işaret etti. “İngiltere’de bir sivil toplum kuruluşu ya da herhangi bir yapının devleti ele geçirmeye çalıştığı vaki mi?” şeklinde konuşan Paker, yeni yasaları da “reaksiyon yasası olarak tanımladı.

Yorumunuz

Yorumları göster

XS
SM
MD
LG