Erişilebilirlik

Soma’da Protestoculara Müdahale


Soma’daki protestolar

Soma’daki protestolar

Protestocular yaşanan facianın bir kaza olmadığını, ihmal sonucu meydana geldiğini savundu. Protestolara polisin müdahalesi sert oldu. Çevik kuvvet ekipleri, eylemcilere gaz ve TOMA ile su sıkarak müdahale etti

Soma’daki maden faciasının ardından Türkiye'nin dört bir yanından tepkiler gelmeye devam ediyor. Protestoların adresi bu kez facianın meydana geldiği Soma ilçesinin merkeziydi.

Amerika’nın Sesi’ne konuşan protestoculardan Arif Demirtaş, kendisinin de madenci olduğunu ve elinden yaralı olduğu halde olay günü kurtarma çalışmalarına katıldığını söyledi. Demirtaş, kurtarma ekiplerinin kendilerinin girdiği yerlere bile giremediğini iddia etti.

Bir başka protestocu ise, maliyetlerin düşürülmesi adına insan hayatının tehlikeye atıldığını savundu. Sevgi Akyüz adlı protestocu, “Her şeyin dört dörtlük olduğu bir işletmede böyle bir kaza yaşanacağına asla inanmıyorum” diyor. Semiha Hasköy de polisin kalabalığı dağıtmak için “gerçek Somalılar dağılın” anonsu yaptığını söyledi.

Protestoya katılan kişilerin birleştiği tek ortak nokta ise, yaşanan facianın bir kaza olmadığı, ihmal sonucu meydana geldiğiydi. Soma’daki protestolara polisin müdahalesi sert oldu. Çevik kuvvet ekipleri, eylemcilere gaz ve TOMA ile su sıkarak müdahale etti.
XS
SM
MD
LG