Erişilebilirlik

‘Rusya-Türkiye Eskisi Gibi Olmayacak’


Washington’daki düşünce kuruluşlarından Brookings’in Türkiye Programı Direktörü ve TÜSİAD Kıdemli Araştırmacısı Prof. Kemal Kirişci’ye göre Rus uçağının düşürülmesi sonrası oluşan kriz, sadece Ankara ve Moskova arasında bir sorun değil. Hem Rusya içinde, hem de uluslararası imajını korumak isteyecek olan Putin’in konumunun önemine dikkat çeken Kirişci, iki tarafın da tansiyonun, askeri anlamda tırmanmasını istemeyeceği yorumu yapıyor. Kirişçi yine de “artık Rusya ve Türkiye ilişkileri eskisi gibi olmayacak” diyor.

Türkiye’ye sadece geçen yıl 4,5 milyon Rus turist geldiğine ve 4 milyar dolar döviz bıraktığına dikkat çeken Kirişci, Rusya’nın turizm konusunda Türkiye’ye büyük darbe vurabileceği tahmininde bulunuyor.

Rusya’nın en önemli doğalgaz alıcılarından biri olan Türkiye’ye bağımlı olduğunu da vurgulayan uzman, Rusya dışında inşa edeceği tek nükleer santralin adresinin Türkiye olmasının da önemine dikkat çekiyor. Prof. Kemal Kirişci, tüm bu gerçekler göz önünde bulundurulduğunda, “ekonomik ilişkiler yönünde ceza niteliğinde atılacak adımların sınırı olacaktır” diyor.

Kemal Kirişci, Rusya’nın askeri anlamda atacağı adımların ise “rejim muhalifi gruplar üzerindeki baskıları arttırma” şeklinde olacağını ve bu durumun, Türkiye’ye yönelik yeni bir mülteci akınının oluşmasına ihtimali doğuracağını da sözlerine ekledi.

XS
SM
MD
LG