Erişilebilirlik

Öcalan: 'Uzlaşma İçin Elimi Taşın Altına Koyarım'


Türkiye'nin tarihi bir süreçten geçtiğini belirten BDP milletvekili Altan Tan, Öcalan'ın uzlaşma için yeni bir anayasa önerdiğini söyledi.

Çözüm sürecininin en kritik aşamalarından biri olan İmralı’da tutuklu bulunan Abdullah Öcalan ile yapılan görüşmelerin ikincisi geçtiğimiz Cumartesi günü gerçekleştirildi. BDP’li milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Pervin Buldan ve Altan Tan’ın yaptığı yaptığı İmralı ziyaretinden, çözüm sürecine ilişkin yol haritasını içeren 3 mektup ilgili taraflara iletildi. Biri Barış ve Demokrasi Partisi BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’a verilen mektuplardan diğer ikisi, parti tarafından Kandil ve Avrupa’ya ulaştırılacak.

“Öcalan iki hafta süre verdi”
Altan Tan

Altan Tan


Öcalan’ın taraflara mektuplara cevap vermek için süre verdiğinin altını çizen Altan Tan, uzun süredir adada tutuklu bulunan Abdullah Öcalan’ın sağlık sorunlarından da söz etti.

Kürt sorununun çözümü için başlatılan yeni süreç kapsamında, Abdullah Öcalan ile görüşmek üzere İmralı adasına giden BDP’li üç milletvekilinden biri olan Altan Tan, bu görüşmenin ayrıntılarını Amerika’nın Sesi’nden Mehtap Çolak Yılmaz’a anlattı.

Görüşmenin ses kaydını aşağıdaki linkten dinleyebilirsiniz.

XS
SM
MD
LG