Erişilebilirlik

Obama: ‘Silahlarınıza El Koymayacağım’


Amerika’da silah satışını sınırlandırmak için harekete geçen Başkan Barack Obama, Amerikalıların silah sahibi olma anayasal hakkına saygı duymakla birlikte sabıka kaydı ve silah satışlarının daha sıkı kontrol edilmesi gerektiğini savundu.

Başkent Washington yakınlarındaki George Mason Üniversitesi’nde halka açık oturumda konuşan ABD Başkanı, silahlı saldırılara her yıl aralarında çocukların da bulunduğu çok sayıda kurbanın verildiği Amerika’da ‘eğer bir suçun üstesinden gelemezsek, hiçbir suçu engelleyemeyiz’ dedi.

Hedefinde Ulusal Silah Derneği vardı

CNN Televizyonunda canlı yayınlanan oturumda ‘Obama herkesin silahlarına el koyacak’ iddialarına ısrarla karşı çıktı ve ‘trafik kazalarını da engelleyemiyoruz evet belki ama çıkardığımız yasalar sayesinde yıllar içinde ciddi oranda azaldı. Silah sahibi olma konusunda da yapmak istediğimiz bu’ diye konuştu. Obama halkın kişisel silahlarına el konulacağı iddialarını ‘komplo teorisi’ olarak niteledi.

Konuşmasında sıklıkla Ulusal Silah Derneği’ne (NRA) yüklenen ABD Başkanı, derneğin silah alacaklara sabıka kaydı yapılması uygulamasını desteklemediğini, bu konuda kendilerini defalarca Beyaz Saray'a davet ettiklerini ancak NRA yetkililerinin reddettiğini vurguladı.

Obama’nın dikkat çektiği bir başka nokta da silah satışlarında son yıllardaki artış oldu. ABD Başkanı buna gerekçe olarak da Ulusal Silah Derneği’nin tavrını gösterdi. ‘Ne zaman toplu silahlı saldırı olsa silah satışları artıyor’ diyen Obama, buna gerekçe olarak NRA üyelerinin her saldırı sonrasında yönetimin yeni silah yasası çıkaracağı yönünde söylenti yayarak silah satışlarını patlatmalarını gösterdi.

Obama, başkanlık koltuğunu bırakmasına artık aylar kala son derece ciddiye aldığı silah edinme yasasındaki düzenlemeyle ilgili ısrarlı tutumunu sürdürüyor. Ancak Amerika’da daha sıkı silah yasalarının suçu önleyip önleyemeyeceği sorusu soruluyor. Pek çok uzman, herhangi bir yeni yasanın bu tür suçları önleyebileceği konusunda soru işaretlerine sahip.

Silah karşıtı tedbirleri gözyaşlarıyla anlatmıştı

Obama, hafta başında Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Kongre’yi devre dışı bırakarak silah alımlarının sınırlandırılması ve kontrolu için bir dizi idari tedbir açıklamıştı.

Obama, Sandy Hook İlkokulu'nda 2012 yılında onlarca çocuğun ölümüne yol açan saldırılardan bahsederken göz yaşlarını tutamamıştı.

Bu tedbirler, sabıka kaydı olanlara, sabıka kaydı temiz olsa bile akli dengesi bozuk olanlara silah satılmaması, silah satışlarının daha sıkı kontrol edilmesi için FBI bünyesinde özel bir birim oluşturulması ve tüm bu kontrollerin yapılabilmesi için bütçeden 500 milyon dolar tahsis edilmesi gibi maddeleri içeriyordu.

Amerika’da her yıl yaklaşık 32 bin kişi, bir silahtan çıkan kurşunla hayatını kaybediyor. Silah edinmenin son derece kolay olduğu ülkedeki bu ölümlerin yüzde 60’ı ise intihar olarak kayıtlara geçiyor.

XS
SM
MD
LG