Erişilebilirlik

Muharrem İnce Adaylığını İlan Etti


Muharrem İnce

Muharrem İnce

CHP Yalova Millletvekili Muharrem İnce, grup başkan vekilliği görevinden istifa ederek Eylül başında yapılacak olağanüstü kurultayda genel başkanlığa aday olacağını açıkladı

ecep Tayyip Erdoğan’ın ilk turda cumhurbaşkanı seçilmesi, sadece AK Parti’de değil, ana muhalefette de yeni lider arayışlarına hız kazandırdı. Eylül’ün ilk haftası yapılacak kurultayda, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun karşısına rakip aday olarak çıkacağını ilan eden ilk isim Muharrem İnce oldu.

Muharrem İnce, CHP’de son dönemin en dikkat çeken isimlerinden biriydi. İktidar partisi milletvekilleriyle girdiği sert tartışmalarla tanınan İnce’nin yakın geçmişte meclis kürsüsünde yaptığı bazı konuşmalar sosyal medyada da sıkça paylaşılıyordu. İnce’nin popülerliği, cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde de çatı adayının olası başarısızlığı sonrası, siyaset uzmanları arasında “CHP’de yeni lider” söylemini güçlendirmişti.

“İlk işim tüzüğü değiştirmek”

Muharrem İnce, genel başkan olduğu takdirde ilk işinin parti tüzüğünü değiştirmek olacağını ve güçlü genel sekreterlik makamını yeniden oluşturacağını söyledi. İnce, “İlk iki seçimde partiyi birinci parti yapamayan genel başkan istifa etmiş hükmünü koyacağız. O koltuğa yapışıp kalmak yok. İlk iki seçimde hangi genel başkan olursa olsun partiyi birinci parti yapamayan genel başkan gider” dedi.

Muharrem İnce'nin basın toplantısı:

Gezi Vurgusu

Türkiye’nin yeniden yapılanması gerektiğini savunan İnce bunun için ihtiyaç duyulan maddeleri şöyle sıraladı: “Özgürlükçü demokrasiye ulaşmak ve yeni anayasa yapmak. AB ve 2023’de tam üyelik hedef olmalı. Dış politikanın saptırılan ekseni barış odaklı eksenine çevrilmeli. Kürt sorununun çözümünde TBMM etkin olmalı, siyasi sorumluluğu olmayanlar etkin olmamalıdır. Bağımsız yargıya olan güven yeniden kurulmalı. Kişilerin özel hayatına müdahale kaldırılmalı. Eğitim sistemindeki yozlaşma engellenmeli. Gezi ruhu ve gezi gençliğin dinamizmini partiye ve ülkeye yansıtmak zorundayız, çevre yağmasına son vermek zorundayız.”

Kılıçdaroğlu’ndan diktatör yanıtı

Asla vazgeçmeyeceğim ve adayım diyen İnce, Kılıçdaroğlu’na yönelik sert eleştirilerini diktatör benzetmesiyle sürdürdü. “Dört sene önce çok demokratik söylemlerle geleceksiniz, bugün ne diye Erdoğan diktatör diyorsunuz.”

Muharrem İnce’nin adaylığını olumlu karşıladığını belirten Kemal Kılıçdaroğlu’na , İnce’nin diktatör eleştirileri hatırlatıldığında ise, “Bu tür kısır tartışmalara girmem. Bu konuda karar verecek olan partinin üyeleridir” dedi.

Cumhurbaşkanlığı seçimi ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na bir grup milletvekili tarafından istifa çağrısı yapılmış, bunun üzerine erken kurultay kararı alınmıştı

XS
SM
MD
LG