Erişilebilirlik

Mardin Valisi: 'Askerler Kendilerini Savundu'


Mardin Valisi Mustafa Taşkesen, Amerika’nın Sesi’ne yaptığı açıklamada Suriye sınırında bir kişinin öldüğü iddia edilen olayla ilgili olarak, askerlerin sınırda kargaşa çıkarmaya çalışan PKK’lı silahlı eylemcilerin üzerine ateş açtığını savundu

Mardin Valisi Mustafa Taşkesen

Mardin Valisi Mustafa Taşkesen

Genelkurmay Başkanlığı, dün Kobani'ye IŞİD tarafından yapılan saldırıları protesto etmek isteyen 4 bin-5 bin kişilik bir grubun Suriye sınırındaki yasak mayınlı bölgeye girdiğini, bu sırada sınırın Suriye tarafından bölgeye yaklaşan başka bir grubun askerlere ateş açtığını ve askerlerin de karşılık verdiğini bildirdi.

Açıklamada, sınırın Türkiye tarafındaki gruptan biri ağır olmak üzere dört kişinin yaralandığı belirtildi. Ancak bir çocuğun açılan ateş sonucu hayatını kaybettiği iddia ediliyor.

Genelkurmay açıklamasında ise şu ifadelere yer verildi: " Türkiye - Suriye hududunda, Kara Kuvvetleri 4'üncü Hudut Alay Komutanlığı (Mardin) Kapı Hudut Karakol Komutanlığı sorumluluk bölgesinde, Türkiye tarafından gelerek Suriye / Ayn El Arab ilçesine IŞİD tarafından yapılan saldırıları protesto etmek isteyen 4000-5000 kişilik bir grup, 2'nci Derece Askeri Yasak Bölge içerindeki mayınlı sahaya girmişler, bilahare 1'inci Derece Askeri Yasak Bölgedeki hudut nöbet kule ve mevzilerine doğru ilerlemeye başlamışlardır. Nöbetçilerin 'Dur' ve 'Mayınlı Sahayı Terk Et' konusundaki ikazlarına rağmen ilerlemeye devam eden söz konusu gruba, bölgede görevli hudut personeli tarafından önce havaya, sonra yere ve daha sonra söz konusu şahısların yanlarına ikaz ateşi açılmıştır. Açılan ikaz ateşlerine rağmen grubun, ilerlemeye devam etmesi ve hudut hattında görevli askerlerin üzerine yürümesi üzerine, askerlerimiz tarafından uyarı ateşlerine devam edilmiştir. Bu esnada hududun Suriye tarafından bölgeye yaklaşan başka bir grup da yine aynı bölgede askerlerimizin bulunduğu kule ve nöbet mevzilerine yaklaşmaya başlamış, anılan gruba da gerekli uyarılar yapıldıktan sonra, havaya uyarı ateşi açılmıştır. Ancak, Suriye tarafındaki söz konusu grup, uyarı ateşi üzerine, hedef gözetmeksizin askerlerimizin üzerine ateş açmaya başlamıştır. Askerlerimiz, derhal ateşe ateşle karşılık vermiş ve grubun hududa yaklaşmasını engellemiştir. Olayda, Türkiye tarafındaki gruptan biri ağır olmak üzere dört kişi yaralanmıştır."

Çıkan olayla ilgili olarak Amerika’nın Sesi’nden Mehtap Çolak Yılmaz, Mardin Valisi Mustafa Taşkesen’i aradı. Vali Taşkesen, 8 Ekim’de sınırın Türkiye tarafında protesto eylemleri olacağı konusunda ihbar aldıklarını, göstericilerin durdurulması için askerlerce uyarı ateşi açıldığını bildirdi. Göstericilerin PKK eylemcisi olduğunu ve kargaşa çıkarmaya çalıştığını söyleyen Vali Taşkesen, bu gösteri bahanesiyle Türkiye'ye gizlice silah ve mühimmat sokulmaya çalışıldığını kaydetti.

Mardin Valisi Taşkesen, sınırın karşı tarafında ölen olup olmadığını bilmediğini belirtti.

XS
SM
MD
LG