Erişilebilirlik

Kışanak: ‘PKK Siyasi Parti Olabilir’


Barış ve Demokrasi Partisi Eş Başkanı Gültan Kışanak, PKK’nın Türkiye topraklarından geri çekilmeyi durdurma kararını Amerika’nın Sesi’ne değerlendirdi. Kışanak, sürecin Kürt tarafının gayretiyle ilerletilmeye çalışıldığını savundu.

Gültan Kışanak, son 2-3 aydır ciddi bir gerilim yaşandığını belirterek PKK’nın geri çekilmeyi durdurduğuna dair açıklamasında da Başbakan’ın tavır ve söylemlerinde bu konuyla ilgili sertleşmenin etkili olduğunu söyledi.

Başbakan Erdoğan’ın PKK’nın sadece %20’sinin çekildiği açıklamasını Kürt halkına şantaj olarak niteleyen Kışanak, PKK’nın geri çekilmesini denetleyecek bağımsız bir izleme kurulu oluşturulması taleplerinin de hükümet tarafından yanıt görmediğini söyledi.

PKK’ya katılım arttı

PKK’nın sadece silahlı militanlardan oluşmadığını, daha kapsamlı bir örgüt olduğunu söyleyen Kışanak, örgüte katılımın arttığına ilişkin haberlerin doğru olduğunu ve gerekli yasal zemin hazırlandığı takdirde örgütün siyasal zemine geçmesinin de mümkün olabileceğini belirtti. BDP Eş Başkanı Güştan Kışanak, Abdullah Öcalan’ın örgüt üzerinde kontrolunun azaldığı ve örgütte bölünmeler yaşandığı yolundaki iddiaları ise yalanladı.

Amerika’nın Sesi’nden Mehtap Çolak Yılmaz’ın sorularını yanıtlayan Gültan Kışanak, Ocak’tan itibaren seçim sürecine girileceği için müzakere süreci ve Kürtler’in beklentilerini karşılayacak demokratikleşme adımlarını atmak için zamanın daraldığını, açılımın yerel seçimler sonrasına kalmasının da sürece olan inancı sarsacağını bildirdi.

Gültan Kışanak’la söyleşinin tamamını aşağıdaki ses dosyasından dinleyebilirsiniz:

Yorumunuz

Yorumları göster

XS
SM
MD
LG