Erişilebilirlik

Kerry: Türkiye 'Cephe Hattı'nda Yer Alacak


Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, IŞİD’le mücadele için kurulan uluslarası koalisyona Türkiye’nin de katılarak en önemli safhalarında yer alacağını açıkladı

Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, IŞİD’le mücadele için kurulan uluslarası koalisyona Türkiye’nin de katılarak en önemli safhalarında yer alacağını açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanı New York’ta Türkiye ve Amerika’nın ev sahipliğinde düzenlenen Terörle Mücadele Küresel Forumu'nda önce Türk yetkililerle bir araya geldi, daha sonra toplantının açılış konuşmasını yaptı.

Kerry’nin İŞİD terörüyle mücadele için ABD öncerliğinde oluşturulan uluslararası koalisyona Türkiye’nin de katılacağını Amerikalı yetkililerce ilk kez ilan eden açıklaması da bu konuşma sırasında geldi.

John Kerry, Türkiye'nin, 49 rehinenin serbest bırakılmasının ardından IŞİD'e karşı kurulan uluslararası koalisyona katılma sözü verdiğini belirterek, Türkiye'nin "cephe hattında" yer alacağını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı ayrıca Türkiye’yi IŞİD’le mücadele için oluşturulan uluslararası koalisyonun "önemli bir parçası" olarak niteledi.

Aralarında Arap devletlerinin de bulunduğu 40’tan fazla ülkenin IŞİD’le mücadele için kurduğu uluslararası koalisyona katılıyor. Türkiye yönetiminden bugüne dek yapılan açıklamalarda, koalisyona sadece sınır güvenliği, insani yardım, istihbarat paylaşımı gibi konularda katkı sunulacağı, hava desteği verilmeyeceği bildirildi.

Yorumunuz

Yorumları göster

XS
SM
MD
LG