Erişilebilirlik

'Kandil’in İmralı’nın Çekilme Çağrısına Yanıtı Olumlu'


BDP eş başkanı Selahattin Demirtaş ve milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Kandil’in İmralı’ya yazdığı mektubu teslim aldı. Önümüzdeki günlerde muhatabına ulaşacak mektubun içeriğiyle ve BDP heyetinin Kandil’de karşılaştığı havanın ayrıntılarını partinin eş başkanı Gültan Kışanak anlattı. Kandil’in Öcalan’ın 1 Mayıs’a kadar çekilme hazırlıklarına başlanması talebine olumlu yanıt verdiği bildiriliyor.


Mehtap Çolak Yılmaz'ın Gültan Kışanak ile yaptığı söyleşiyi aşağıdaki ses dosyasından dinleyebilirsiniz.“Silahsız Çekilme Söz Konusu Değil”

Abdullah Öcalan’ın Nevruz konuşmasında PKK üyelerinin sınırdışına çekilmesi çağrısına Başbakan Tayyip Erdoğan’dan gelen “çekilme silahsız olmalıdır” yanıtını da değerlendiren Gültan Kışanak silahsız çekilme konusunun Kandil’in gündeminde yer almadığını açıkladı.

“Akil İnsanlar Öcalan’ın Önerisi”

Kışanak, Akil İnsanlar’ın sürece katkısı önemli olduğunu vurgulayarak böyle bir oluşumun Abdullah Öcalan’ın önerisi olduğunu söyledi. Heyet oluşturulurken bir takım eksiklikler yaşandığını da belirten Kışanak, yine de BDP olarak heyetin çalışmalarına katkıda bulunacaklarını söyledi.

“Çatışmasızlık hali kalıcı olacak”

İmralı Adası’nda tutuklu bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan ile görüşmelerle başlayan sürecin bölgede ve tüm Türkiye’de hissedilecek en önemli etkisinin çatışmasızlık halinin devamı olacağını söyleyen Kışanak, "reformlarla birlikte silahlar daha köklü bir şekilde hayatımızdan çıkacaktır" dedi.
XS
SM
MD
LG