Erişilebilirlik

'Iraklı Türkmenler Tedirgin'


Amerika’nın Sesi’ne konuşan Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi Dr. Hicran Kazancı, İslamcı örgütün Kerkük’ün etrafındaki ilçeleri ele geçirdiği yolunda aldıkları bilgilerin Kerkük’te gergin bir bekleyişe yol açtığını söylüyor

Musul’da Türkiye Başkonsolosu dahil 80 Türk vatandaşının El Kaide ile bağlantılı örgüt tarafından rehin alınması, Türkiye’nin son yıllarda yaşadığı en büyük kriz. Musul’da kontrolun IŞİD’e geçmesinin ardından yaşanan bu gelişme bir grubu daha tedirgin ediyor. Musul’da evlerini terk etmek zorunda kalan 500 bin kişi arasında Türkmenler de yer alıyor.

Amerika’nın Sesi’ne konuşan Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi Dr. Hicran Kazancı, örgütün Musul’u çatışmadan ele geçirdiğine ve Çarşamba günü Tikrit’i de ele geçirdiği söylentilerine değiniyor.

Türkmen Cephesi Temsilcisi, İslamcı örgütün Kerkük’ün etrafındaki ilçeleri ele geçirdiği yolunda aldıkları bilgilerin Kerkük’te gergin bir bekleyişe yol açtığını söylüyor.

“Irak’taki grupların bir arada yaşama arzusu göstermediği ortaya çıkmıştır” diyen Kazancı, beş altı yıl önce bu örgütün Musul’un kırsalında örgütlenmeye başladığına dikkat çekiyor ve Irak ordusunun bu oluşuma müdahalede bulunmadığını vurguluyor.

“Musul’da IŞİD’a halk desteği var”

Kazancı, Kerkük’te Irak ordusunun IŞİD gelmeden silah bıraktığını ve iki tugay peşmerge ve Süleymaniye’den gelen bir grup tarafından korunduğuna da değiniyor.

Örgütün bölgede “halkla sorunumuz yok hedefimizde Maliki hükümeti var” mesajı verdiğine değinen Kazancı, yerel halktan destek görmese örgütün bu kenti bu kadar kolay ele geçiremeyeceğini söylüyor.
XS
SM
MD
LG