Erişilebilirlik

Gürsel Tekin: Sandıkta Hayati Bir Hile Olmadı


Gürsel Tekin

Gürsel Tekin

Türkiye, yerel yöneticilerini seçmek için sandık başına gitti. Sosyal medyanın gündemini sandıkta hile yapıldığı iddiaları oluşturuyordu. Bu iddiaları, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’e sorduk. Tekin, Türkiye tarihinin belki de en dikkat çeken yerel seçimiyle ilgili gözlemlerine Amerika’nın Sesi’ne anlattı.

Sosyal medyada paylaşılan iddialarda doğruluk payı olduğunu savunan Tekin, “Bir ülkede hukuku rafa kaldırırsanız maalesef bu sorunların yaşanmaması mümkün değildir” yorumunu yaptı. Tekin, 9 kişinin ölümünü ise “Demokrasinin kara lekesi” olarak tanımladı.

“İnşallah elektrikler kesilmez”

Daha önceki seçimlerde oy sayımları sırasında yaşanan elektrik kesintilerinin, sayım sürecini olumsuz etkileyeceğini belirten Gürsel Tekin, “özellikle saat 6’dan sonra yaşananlar önemli” dedi. Tekin, olumsuzluk iddialarının her şeye rağmen, sandık başında ve sayım sırasında hayati bir etki yaratmayacağını kaydetti.

“Erken genel seçim olabilir”

Gürsel Tekin, erken genel seçim yapılacağı yolundaki spekülasyonları ise “Her şey mümkün. Buradan nasıl bir sonuç çıkarsa çıksın iktidar meşruiyetini kaybetmiş bir iktidardır. Bu kadar olumsuzlukların yaşandığı bir tabloda, ben şu oyu aldım sandıktan şöyle çıktım, hukuka hesap vermeyeceğim gibi bir anlayışı kabul etmek mümkün değildir. Erken seçim dahil her şey mümkündür” şeklinde yorumladı.

Yorumunuz

Yorumları göster

XS
SM
MD
LG