Erişilebilirlik

'Erdoğan İstifa Etmezse Her Hareketi Suç Olur'


KONDA Araştırma Şirketi kurucusu Tarhan Erdem, kazananı belli seçimler için seçmenin sandığa gitme şevkini kırdığı, ya da algı yönetimi yaptıkları iddialarını yanıtladı hem de seçim sonuçlarını değerlendirdi

Türkiye cumhurbaşkanlığı seçimlerini geride bıraktı. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin başına geçecek isimin konuşulmaya başlandığı bir ortamda en az seçim sonuçları kadar kamuoyu araştırma şirketlerinin seçim tahminleri de tartışma yarattı.

30 Mart yerel seçimleriyle ilgili tahminleri nerdeyse bire bir tutan KONDA Araştırma Şirketi, cumhurbaşkanlığı seçimlerinden iki gün önce açıkladığı ve Recep Tayyip Erdoğan’ı yüzde 57 ile ilk turda galip gösteren araştırma sonuçları tartışma yarattı.

KONDA kurucusu Tarhan Erdem Amerika’nın Sesi’nin sorularını yanıtladı. Seçmende, kazananı belli seçimler için sandığa gitme şevkini kırdığı, ya da algı yönetimi yaptıkları iddialarını yanıtladı hem de seçim sonuçlarını değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan’ın 27 Ağustos’a kadar başbakanlık görevine devam etmesinin anayasaya aykırı olduğunu savunan Erdem, “eğer istifa etmezse bundan sonraki her hareketi suç haline dönüşür başbakan olarak” diye konuştu.

Erdem, oylarını bir milyon arttıran Selahattin Demirtaş’ın ise Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin “tek kazananı” olarak tanımladı.

XS
SM
MD
LG