Erişilebilirlik

Açılım sürecinin durma noktasına geldiğini ve bunun sorumluluğunu kimsenin üstüne almak istemediğini belirten Ertuğrul Kürkçü, BDP’nin yönetim kademesinden seçmenine sürecin işlemez hale geldiğini düşündüğünü söyledi.

Açıklanan Demokratikleşme Paketi’nden çıkan başlıkların Kürtler’in bugüne kadar elde ettiği bazı şeylerin resmen açıklanmış hali olduğunu savunan Ertuğrul Kürkçü, paketin bölge insanının hayatında bir değişiklik yaratmadığını söyledi.

“Başbakan’ın açıklaması haddini aşıyor”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın BDP’ye yönelik Adalet Bakanlığı uyarısını ‘laubali’ bir tavır olarak niteleyen Mersin milletvekili, bunu hiçbir muhalefet partisinin yapmasının mümkün olmayacağını belirterek “çünkü Türkiye cezaevi cehennemidir” sözleriyle savundu.

Kendisi ve bir grup milletvekilinin batıda seçimlere Halkların Demokratik Partisi (HSP) çatısı altında gireceğine de değinen Kürkçü, Cumhuriyet Halk Partisi’nden BDP’ye Adalet ve Kalkınma Partisi’nin İstanbul adayına karşı “güçlü bir aday çıkarmayın” teklifi geldiği iddiasını da yalanladı. Kürkçü, “sadece AKP’ye kaptırmamak fikri yeterli bir argüman olamaz” diye konuştu.

BDP’nin adayı Sırrı Süreyya Önder mi?

Ertuğrul Kürkçü, CHP’nin Kürtler’in bazı anayasal haklarını kullanmalarını onaylamadığını, bu nedenle de Kürt oylarını almasının zor olduğunu da savundu.
BDP Mersin milletvekili, partisinin İstanbul adayının henüz açıklanmadığını vurgularken, Sırrı Süreyya Önder’in aday olabileceğinin de işaretlerini verdi.

XS
SM
MD
LG