Erişilebilirlik

Adalet ve Kalkınma Partisi'nden Özeleştiri


Avrasya Global Araştırmalar Merkezi’nden (AGAM) yayınlanan rapora imza atan Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekili İdris Bal Amerika’nın Sesi’nden Mehtap Çolak Yılmaz’ın sorularını yanıtladı.

Devletin koruyucu sosyal önlemler alabilmesi için bu raporu hazırladıklarını belirten Prof. Dr. İdris Bal, AKP Kütahya Milletvekili ve Polis Akademisi eski öğretim üyesi. Bal, Avrasya Global Araştırmalar Merkezi’nin de başkanlığını yürütüyor.

İdris Bal, raporun hazırlanma amacını, gelecekte marjinal grupların kaos ortamı oluşturarak bundan yararlanmak istemelerinin önüne geçmek için atılmış bir adım olarak tanımladı.

Adalet ve Kalkınma Partisi içinde fazla ifade edilmeyen “Demokrasiler seçimlerden ibaret değildir” söyleminin altını çizerek özeleştiri yapan Bal, “Bu nedenle doğru olan ve siyasi bağnazlıkla yapılmayan tespitlerin önemi büyüktür, zira bunlar demokrasinin meyveleridir” dedi.

Gezi Projesi Halka Sorulmalıydı

“Demokratik ülkelerde, göz önündeki meydanlarla ilgili projeler, halkla istişare halinde olarak ve halka danışarak yapılmalıdır” diyen AKP milletvekili İdris Bal, Taksim Meydanı’nda yapılacak olan düzenlemenin tetiklediği olaylardan ders alınarak bundan sonra başka kentlerde yapılacak projelerle ilgili olarak halka danışılmasıyla benzer hataların tekrarlanmayacağını söyledi.

Başbakan Yanlış Yönlendirildi

İdris Bal, Taksim olaylarında belediye başkanı ya da valinin göstericilerle muhatap olması gerektiğini ama onun yerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın olaylarda taraf olarak görünmesinin doğru olmadığını vurguladı.

Muhalefet partilerinin de siyasi rant amacıyla duyarlı davranmadıkları eleştirisi yapan İdris Bal, Gezi olaylarından her kesimin kendine düşen dersi aldığının, buna hükümetin de dahil olduğunun da altını çizdi.

AKP milletvekili İdris Bal’la yaptığımız söyleşiyi aşağıdaki ses dosyasından dinleyebilirsiniz.

XS
SM
MD
LG